Saxofon

/vzhledem k nezájmu není kroužek v tomto školním roce otevřen/

Saxofon patří mezi dřevěné dechové nástroje a jedná se především o sólový nástroj.
Vynalezl jej belgický nástrojař Adolphe Sax. Jazz  bez saxofonu je takřka nemyslitelný – naprostá většina jazzových souborů má tento nástroj – buď jako sólový nebo doprovodný. Nejdéle jsou saxofony využívány v dechových souborech, kde je začala používat francouzská armáda. Saxofon kombinuje výhody dřevěných nástrojů lehkou ovladatelností při hře i chůzi.

Styl, kterému se může hráč věnovat je klasická hudba, jazz, rock, funky, blues, rock’n’rollu, atd. a také na tónu, který chce daný hráč být schopen vytvořit.

Charakteristika výuky: seznámení žáka/žákyně s nástrojem a jeho technikou, jak a proč cvičit, perfektní osvojení nástroje, uvedeni do světa improvizace, souhra v orchestru. Výuka je připravena pro všechny, kteří mají k saxofonu nějaký vztah – žáci, studenti, hráči orchestrů, sólisté, amatéři, profesionálové.. Hudební improvizace je postavena na základech fantazie, emocí, instinktů a vědomostí jazzové teorie, logiky a rozumu. Jedině v tomto spojení jste schopni neustálého vývoje a proměn. K dosažení stačí chtít poznávat, objevovat, cvičit a cvičit…

Nejznámějšími saxofonisty jsou: Charlie Parker, John Coltrane, Sonny Rollins, Stan Getz, Coleman Hawkins, Felix SlováčekJiří StivínFrantišek KopŠtěpán MarkovičSvatobor MacákIvan Myslikovjan, Bývalý americký prezident Bill Clinton nebo Líza Simpsonová :-)

Odborní lektoři:

Zveřejněno autorem .